Han Çadırı, Astana

Astana'nın simgesi olan ve Sembol İnşaat tarafından inşa edilen "Han Çadırı" alışveriş ve eğlence merkezi, Astana'nın başkent ilan edilişinin 12. yıldönümü ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in doğum gününde açıldı.
İngiliz mimar Lord Norman Foster tarafından dizayn edilen ve Astana'da eksi 35 dereceyi bulan soğuk iklim şartları göz önünde bulundurularak inşa edilen Han Çadırı'nda aquapark, su kaydırakları, yüzme havuzu, dalga havuzu ve kumu Maldivler'den getirilen bir yapay plaj bulunuyor.
Han Çadırı'nın açılışı, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de yer aldığı 5 ülkenin devlet başkanlarının katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.
Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Fettah Tamince, "Han Çadırı"nın 2,5 yılda toplam 400 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştirildiğini belirterek, alışveriş merkezinin (AVM) Alman Bilfinger Berger'e bağlı EPM firması tarafından işletileceğini kaydetti.
Tamince, çok sayıda modern ve dikkat çekici binasıyla Astana'nın ileride bir Dubai haline gelip gelemeyeceğine ilişkin bir soruyu, ''Dubai bir vizyon çerçevesinde oluşmuş, son 50 yılda önemli adımlar atmış bir şehir. Burada da benzer bir vizyonu görüyorum. Burası, dünyanın ayrı bir bölgesi. Yakınında Rusya ve Çin gibi iki büyük ve güçlü ülke var. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in vizyonu, ülkenin konumu düşünüldüğünde, buranın da Dubai olması, hatta daha ileri gitmemesi için hiçbir neden yok'' şeklinde yanıtladı.
Projenin, 16 milyon nüfusa sahip Kazakistan için fazla büyük olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Tamince, hava koşullarının çok olumsuz olduğu Kazakistan'da halkın hafta sonu için dahi yurt dışına çıkabildiğini, ayrıca projenin yurt dışından ziyaretleri de çekeceğini belirtti.
Han Çadırı'nı ''bir mimarlık şaheseri'' ve ''Sembol'ün ustalık eseri'' olarak niteleyen Gültekin, binanın içerisindeki fonksiyonların çeşitliliği ve büyüklüğünden çok, ilk kez kullanılan inşaat teknolojileri ile dikkati çektiğini belirtti.
Gültekin, İngiliz mimar Lord Norman Foster'ın Orta Asya kültüründen hareketle oluşturduğu konseptte, çadır eğilimini verecek tek malzeme olan çelik halatların kullanıldığını, bunun için asimetrik üç ayaklı kolon sisteminde, her biri farklı boylarda ve farklı çekme kuvvetinde çelik halatlardan yararlanıldığını anlatarak, ''Ortadaki direği ayakta tutacak çelik halatların gitarın telleri gibi senkronize şekilde akort edilmesi lazım ki, ortadaki direk ayakta durabilsin. Han Çadırı, dünyanın çeşitli firmalarından, çeşitli şehirlerinden hem mühendislik bilgileri hem üretim bilgileri alınarak, bir enternasyonel bilginin Sembol İnşaat tarafından derlenip toparlanıp vücuda getirilmesinin sonucudur'' şeklinde konuştu.
 Han Çadırı alışveriş ve eğlence merkezinde kumu Maldivler'den getirilen bir plaj, SPA bölümü, sinema, mini golf, spor alanları, 9 bin metre kare çocuk eğlence bölümlerinin yanı sıra binanın tam ortasında, 37 metrelik Drop Tower (Düşüş Kulesi) ve plajın hemen alt katını dolaşan monorail tren sistemi dikkati çekiyor.
 Başkanlık Sarayı, Piramit: Barış ve Antlaşma Sarayı, Baiterek Tower'ın oluşturduğu şehir aksı üzerinde yer alan Han Çadırı'nda, yer alan markalar 160 lüks mağaza arasında Türkiye'den LC Waikiki, Park Bravo, Mudo City, Ramsey, Colin's, Tween, Balizza, Çilek Mobilya ile 6 bin metre kare üzerine kurulu Green Hipermarketler Zinciri bulunuyor.
 150 metre yüksekliğe sahip çadır biçimindeki binada kullanılan şeffaf çatı kaplama malzemesi olan ETFE doğal gün ışığından faydalanma imkanı sunuyor. 20 bin metre kare ETFE Han Çadırı kaplaması 90 metre yüksekliğinde asimetrik bir koni formuna sahip bulunuyor.Han Çadırında 23 bin 507 metre uzunluk ve 400 ton ağırlıkta halat ağı yapısı bulunurken, ETFE kaplama ve halat ağı yapısı yaklaşık 2 bin ton ağırlığında 150 metre yüksekliğe erişen bir mast/direk olan çelik üç ayak (tripod) yapısı ile taşınıyor.İnşaat alanı 123 bin metrekare olan Han Çadırı 9 bin metrekare eğlence, 40 bin metrekare perakende satış alanından oluşuyor.
''Dünya'nın en büyük çadırı'' olarak nitelendirilen Han Çadırı alışveriş ve eğlence merkezinin 7. katındaki yapay kumsal ve agua park ise buraya gelen Kazaklar tarafından ''Adeta Antalya'yı Astana'ya taşımışlar. Burada kendimizi Antalya'da, Bodrum'da bir deniz kenarında hissettik. Çok güzel'' yorumlarına neden oldu.        

Maldivler'den getirilen yüzlerce tonluk kumla oluşturulan yapay kumsal ve Aqua Park'ta verilen resepsiyona gelen Kazak'lar, Han Çadırı'nın Astana'nın yeni sembolü olduğunu söyledi. Dışarıda -40 derece soğukta, çadır içerisinde denize ve havuza girme imkanı sunan Han Çadırı büyük beğeni topladı.        

Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirdiği projelerle adını duyuran Sembol İnşaat'ın Türk mimar, mühendis ve işçileri ile yaptığı Han Çadırı, benzersiz mimarisi ile de ilgi çekiyor. Ünlü İngiliz Mimar Lord Norman Foster tarafından mimari projesi tasarlanan Han Çadırı ilk gün 200 binden fazla Kazak tarafından ziyaret edildi.