başlangıç   genel dizin Denizden Gelen Lezzet 
önceki sayfa   sonraki sayfa

Genel Bilgiler
Çorba ve Buğulamalar
Deniz Ürünlü Yemekler
Fırın ve Izgaralar
Hamsi Yemekleri
Pilav ve Makarnalar
Salatalar
Tavalar
Ton Balığı Yemekleri
Tuzlama ve Konserveler
Yabancı Mutfaklardan
Yahni, Pilaki ve Güveçler
Sos ve Garnitürler
Mezeler
Derleyen:
Haluk Sevel
© Tüm Hakları Saklıdır
İzinsiz Kullanılamaz
 
 

Lakerda
Malzeme:

1 ad. torik
tuz
 

Yapılışı:

Toriği balıkçınıza ayıklatıp alın. Sırt ve yan yüzgrçlerini kesin. Balığın baş tarafını yan yüzgeçler hizasından, kuyruk tarafını da kuyruğun başladığı yerden 4 ila 5 santim yukardan kesip ayırın. Kalan kısımları yaklaşık 3 parmak kalınlığında halka takozlar tarzında doğrayın. Lakerda yapmaya uygun kısımlarda kalan bağırsakları iyice temizleyin. Balığı soğuk suda 15-20 dakika bekletin ve suyunu değiştirin. Bu işlemi 5 sefer yapın. Murdar iliğin içindeki pıhtılaşmış kanı bir tel veya çöp yardımıyla iyice temizleyin. Balıkta hiçbir şekilde kan veya kan pıhtısı kalmamalıdır. Bu işlemleri yaptıktan sonra tekrar yıkayıp kevgire alın ve 4 saat bekletin.

Temin ettiğiniz bir tenekenin dibine bir parmak kalınlıkta tuz serpiniz. Balıkların her tatafını tuzlayıp tenekeye istif rediniz ve üzerini tuzla örtünüz. Üzerine bir tahta veya tabak koyup onun üstüne bir ağırlık yerleştiriniz (temiz bir taş olabilir).

Servis yapmadan önce lakerdaları yıkayın bir süre elma sirkesinde bekletin. Derisini ve siyah etlerini keskin bir bıçakla ayırdıktan sonra dilimleyin. Üzerine zeytinyağı ve limon sıkın.

Not:

  1. Sofra tuzu yerine iri çekilmiş sanayi tuzu kullanılması tavsiye olunur.
  2. Tuzlama 15 günden fazla saklanacaksa salamurasını 15 günde bir yenilemek gerekir.
  3. Ege’de "tombik" adında palamutu andırn bir balık satılmaktadır. Bu balık sırtının alacalı olması ve kuyruk tarafındaki üç siyah nokta ile tanınır. Lakerdası kesinlikle yapılmamalıdır.
Bu yemeğe uygun diğer balıklar:
Palamut (ama torik gibi olmaz)